Markdown (MD), MultiMarkdown (MMD) i CriticMarkup (CM) to systemy znaczników, które pozwalają na oddzielenie treści i struktury tekstu od informacji o jego formatowaniu (wyglądzie). Najpierw piszemy tekst, a o tym, jak ma wyglądać, decydujemy później. Są to systemy bardzo proste, uniwersalne i niezwykle wygodne w użyciu.
Do pracy przy użyciu systemów MD, MMD czy CM wystarczy dowolny edytor tekstu. Na przykład: TextEdit w OSX (po przełączeniu w tryb edytora), Notepad w Windows czy gedit w GNOME. Należy je odróżnić od takich programów jak Microsoft Word, Apple Pages czy OpenOffice Writer, które są procesorami tekstów i które z definicji narzucają konieczność formatowania podczas pisania.
Markdown
Markdown to system znaczników, wprowadzanych bezpośrednio do tekstu, opracowany przez przez Johna Grubera.
Nagłówki w kolejnych stopniach wprowadza się odpowiednią liczbą oktotorpów (#) przed i po treści nagłówka.
Nagłówki w dwóch pierwszych stopniach można wprowadzić także znakami równości (=) i minusa (-) w wierszu następnym po treści nagłówka.
Akapity oddziela się od siebie pustym wierszem.
Wymuszenie przejścia do nowego wiersza wprowadza się dwiema spacjami ( ) przed znakiem końca akapitu.
Wyróżnienia
Pochylenie wprowadza się znakiem gwiazdki (*) lub znakiem podkreślenia (_) z obu stron wyróżnionego tekstu.
Pogrubienie wprowadza się dwoma znakami gwiazdki (**) lub dwoma znakami podkreślenia (__) z obu stron wyróżnionego tekstu.
Pogrubione pochylenie wprowadza się trzema znakami gwiazdki (***) lub trzema znakami podkreślenia (___) z obu stron wyróżnionego tekstu.
Elementy tekstu
Wyliczenia z punktami tworzy się znakiem gwiazdki (*), plusa (+) lub minusa (-) na początku wiersza, wyliczenia z punktami numerowanymi tworzy się wpisując liczbę ze znakiem kropki (*.). Jeśli chcemy wyrównać wyliczenie z punktami numerowanymi (na przykład z liczbami wielocyfrowymi), pomiędzy liczbę a treść punktu należy wstawić tabulator.
Przytoczenia (cytaty) w tekście tworzy się wstawiając znak ostrokątnego nawiasu zamykającego (>) na początku akapitu z przytoczeniem.
Łącza to odwołania do witryn internetowych. Nazwę łącza podaje się w nawiasach kwadratowych ([ ]), adres łącza w nawiasach okrągłych (( )), tytuł łącza można podać w cudzysłowach (" ").
Aby w szybki sposób oznaczyć łącze internetowe albo adres e-mail w tekście, należy je otoczyć nawiasami ostrokątnymi (< >). Przy eksporcie zostaną one prawidłowo wygenerowane, a adres e-mailowy zostanie zamieniony na encje (po umieszczeniu w Internecie oszuka to automaty spamujące).
Aby wstawić ilustrację w tekście należy użyć kolejno wykrzyknika (!), następnie w nawiasach kwadratowych ([ ]) alternatywnej nazwy dla ilustracji (parametr alt), następnie w nawiasach okrągłych (( )) łącza do ilustracji, na końcu ewentualnie w cudzysłowach (" ") można podać tytuł ilustracji (parametr title).
MultiMarkdown
MultiMarkdown to rozszerzenie systemu Markdown, stworzone przez Fletchera T. Penneya. Dodaje kilka znaczników dla nowych funkcji.
Informacje o dokumencie podaje się na początku tekstu, wpisując nazwę elementu, dwukropek, tabulator i opis elementu.
Niektóre dopuszczalne elementy: Title (tytuł), Subtitle (podtytuł), Author (autor), Date (data), Email (adres e-mail autora), Keywords (słowa kluczowe dla dokumentu), Revision (wersja dokumentu).
Automatyczne odsyłacze
Odsyłacze to tytuły nagłówków w nawiasach kwadratowych.
Odsyłacz może być dowolnym tekstem, wtedy trzeba ten tekst powtórzyć w nawiasach kwadratowych w nagłówku.
Odsyłacze mogą być tworzone także dla ilustracji i tabel.
Przypisy
Odnośnik do przypisu to dowolny tekst w nawiasach kwadratowych poprzedzony znakiem karety (^).
Treść przypisu powinna zostać poprzedzona powtórzonym tagiem odnośnika z dodanym dwukropkiem (:).
W przypadku przypisów wieloakapitowych, na początku każdego kolejnego akapitu należy wprowadzić znak tabulatora.
Tabele
Rubryki pionowe (kolumny tabeli) konstruuje się przy użyciu znaków cezury (|).
Jedno pole rubrykowe (komórka tabeli) może zajmować kilka rubryk pionowych, wtedy trzeba wstawić dodatkowo tyle cezur, ile rubryk pionowych pole rubrykowe ma dodatkowo zajmować.
Jedna rubryka pozioma (wiersz tabeli) może zajmować tylko jeden wiersz (w pionie).
Wyrównanie w rubrykach pionowych ustala się dwukropkami (:) w wierszu pod główką tabeli. Dwukropek z lewej to wyrównanie w lewo, dwukropek z prawej to wyrównanie w prawo, dwukropki z obu stron to wyśrodkowanie.
Tytył tabeli można wstawić nad lub pod tabelą w nawiasach kwadratowych
Bibliografia
Odsyłacz bibliograficzny składa się z dwóch części w nawiasach kwadratowych: z numeru/numerów stron i oznaczenia dzieła poprzedzonego oktotorpem (#).
Opis bibliograficzny składa się z powtórzonego oznaczenia dzieła, dwukropka i informacji o dziele.
Element numeru strony/stron nie jest obowiązkowy, może być pusty, wtedy zamienia się go miejscami z oznaczeniem dzieła.
CriticMarkup
System znaczników CriticMarkup pozwala na śledzenie zmian w tekście. Został wymyślony przez Gabe’a Weatherheada we współpracy z Erikiem Hessem.
W CriticMarkup dostępnych jest pięć znaczników: dodawanie {++ ++}, kasowanie {–– ––}, zastępowanie {~~ ~> ~~}, komentowanie {>> <<} i oznaczanie {== ==}{>> <<}.
CM nie wspiera w tej chwili przypisania autorstwa poszczególnym edycjom w tekście. Jeśli jest to konieczne, autorstwo można oznaczyć w tagu komentarza, poprzedzając je znakiem @.