Agata Szydłowska, Marian Misiak

Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce

Miejsce wydania: Kraków, wydawca: Karakter, rok wydania: 2015, wymiary: 190×275 mm, stron: 200, oprawa: broszurowa ze skrzydełkami.

Historyczka, socjolożka i recenzentka dizajnu Agata Szydłowska to m.in. autorka książki Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi (Karakter, 2013). Prowadzi zajęcia na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie oraz ze studentami kilku innych uczelni, wykłada na konferencjach, przygotowuje wystawy i seminaria. Jest osobą bardzo zajętą, a jednak zgodziła się – za co jestem jej wdzięczny – uczestniczyć w pracach jury organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursu »Najpiękniejsze Książki Roku«, którego mam honor być komisarzem (funkcję tę pełni już dzisiaj Magdalena Frankowska).

Współautor książki, Marian Misiak, to wrocławski projektant i typograf, zwany czasem typoaktywistą. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale wylądował na Uniwersytecie w Reading, gdzie ukończył projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej. Jest uznanym dizajnerem i reprezentantem twórców, którzy nie odnajdują się w skostniałych akademickich strukturach. Z Marianem też łączą mnie pewne typokonszachty.

Dzięki publikacji Szydłowskiej i Misiaka szczęśliwie poznałem Katarzynę Wójcik, która zaraz po wydaniu książki nagrała ze mną w parku Łazienkowskim wywiad na temat pism drukarskich – do poczytania w magazynie »Wydawca« (10/2015), a teraz zredagowała Szelest wtóry.

Jedna książka, a trzy ważne osoby. Książka zresztą też ważna, bo znalazły się w niej fragmenty poświęcone działalności mojego ojca w latach 60. i 70. XX wieku. Na okładce zaś zamieszczono fotografię jednego z moich preceptorów – Leona Urbańskiego przy pracy, zaciągającego się nieodłącznym extra mocnym. Strona redakcyjna głosi, że jestem redaktorem merytorycznym tego wydania, ale to lekka przesada.

Andrzej Tomaszewski

[Szelest wtóry]