Adrian Frutiger
Adrian Frutiger’s Buch der Schriften. Anleitungen für Schriftentwerfer
Miejsce wydania: Wiesbaden, wydawca: Marix Verlag, rok wydania: 2005, wymiary: 180×265 mm, stron: 272, oprawa: okładka twarda całopapierowa + obwoluta, uwagi: dedykacja »An André mit vielen guten Danken auch an die Mutter, herzlichst Adrian. 21 August 2006«.
Książka-podsumowanie. Wielki szwajcarski typograf, designer, artysta znaku, urodził się w 1928 roku. Większość lat wyjątkowo pracowitego życia spędził w Paryżu. Dzisiaj mieszka w Szwajcarii, w Bremgarten-Berne. [Adrian Frutiger zmarł w 2015 roku w wieku 87 lat].
Adrian Frutiger w pierwszych rozdziałach składa hołd Walterowi Kächowi i Alfredowi Willmannowi, swoim profesorom z Kunstgewerbeschule w Zurichu, gdzie studiował na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, profesorom, od których przejął filozofię pracy. W dalszych częściach książki znajdujemy materiał graficzny i partie tekstów, które są już znane z innych publikacji. Natomiast zebranie w jednym miejscu tego, co autor uważa za ważne i godne omówienia, spowodowało, że powstał fachowy przewodnik dla adeptów komunikacji wizualnej. Będzie też przydatny dla całkiem doświadczonych designerów i typografów. Można powtórzyć za xiędzem Benedyktem Chmielowskim, że to książka »wszelkiej sciencyi pełna, [...] mądrym dla memoryjału, idiotom dla nauki [...] melankolikom dla rozrywki erygowana«.
Mam w domu kilka książek Adriana Frutigera i o Frutigerze. Ta jednak łechce moją próżność z powodu dedykacji od Mistrza dla mojej mamy i dla mnie. Honor spotkał nas za tłumaczenie i zredagowanie polskiego wydania książki Der Mensch und seine Zeichen (Człowiek i jego znaki, Wydawnictwo Do, 2003), która od lat przynosiła Frutigerowi popularność na uczelniach artystycznych Europy, a w Polsce nie była znana.
Egzemplarz Adrian Frutiger’s Buch przywiózł mi Adam Twardoch po wizycie u autora w domu w Szwajcarii.
Andrzej Tomaszewski
[Szelest kart]