Edward Rondthaler

Alphabet Thesaurus. Volume Two, Volume Three

Miejsce wydania: New York, wydawca: Van Nostrand Reinhold Publishing Co, rok wydania: 1970, wymiary: tom 2 – 235×310 mm, tom 3 – 200×310 mm mm, stron: tom 2 – 934 s., tom 3 – 500 s., oprawa: twarda całopapierowa.

Nie mam pierwszego woluminu, ale Index to Alphabet Tesaurus informuje o 6500 krojach pism i ich odmianach. Bajecznie bogaty wzornik fotomatryc i optycznych modyfikacji możliwych do uskutecznienia w urządzeniach naświetlających Opticon i Rutherford oraz za pomocą innych przyrządów optycznych służących do rzutowania obrazu na materiał światłoczuły. Księgi z wzorami pism projektowali Ed Benguiat i Vic Caruso.

Firma założona przez Edwarda Rondthalera, w Stanach powszechnie zwana »Plinc«, działała w latach 1936–1997. Negatywowe fotomatryce początkowo umieszczano na szklanych płytkach, a potem na filmach o długości 71 cm i 5 cm szerokości. Używano ich nie tylko w fotoskładarkach firmy, ale też w różnego rodzaju powiększalnikach i aparatach, w redakcjach, drukarniach i graficznych pracowniach. Do czasu rozpowszechnienia się fontów cyfrowych i graficznego oprogramowania komputerowego, liternictwo Photo-Lettering, obok pism ITC, panowało w amerykańskiej typografii akcydensów, tytulariów prasowych, rozmaitych etykiet, afiszów i szyldów.

W Photo-Lettering Inc. wydawano liczne broszury demonstrujące przykłady grafiki literniczej możliwej do uzyskania z fotomatryc. Publikacje same w sobie są próbkami efektownej typografii literników współpracujących z firmą. Jedną z najbardziej znanych jest Psychedelitypes zaprojektowana przez Eda Benguiata na fali ruchu artystycznego psychedelic – hippisowskiego stylu muzyki, grafiki, mody i kultury z końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pokazuje nowe kroje pisma nawiązujące do stylu literniczego plakatów anonsujących grupy rockowe, projektowanych w San Francisco przez Wesa Wilsona i Victora Moscoso.

Po ojcu mam książkę założyciela i szefa firmy. Napisana jest w formie autobiografii i anegdotycznych opowieści o typografii XX wieku. Rondthaler zmarł w 2009 roku dożywszy 104 lat.

  • Photo-Lettering’s One-line. Manual of Styles. Index to Alphabet Tesaurus Vol. 3, 2, 1. New York 1971, Photo-Lettering Inc. [152×303 mm, 470 s., broszura klejona, kartki fruwają]
  • Rondthaler Edward: Life with Letters ...as they turned photogenic. New York 1981, Hasting House Publishers. [185×257 mm, 196 s., oprawa twarda całopapierowa. Dedykacja: To Roman Tomaszewski with warmest greetings from Edward Rondthaler]

Andrzej Tomaszewski

[Szelest trzeci]