Marshall Lee

Bookmaking: Editing, Design, Production

Miejsce wydania: New York–London, wydawca: Norton & Company, rok wydania: 2004, wymiary: 179×255 mm, stron: 2004, oprawa: broszurowa.

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Poligraficznego, gdzie w pokoju z regałami biblioteki miałem swoje miejsce pracy, odwiedził mnie Robert Chwałowski i rozmawialiśmy o świeżej książce (2012) – starannie wydanym w Krakowie przez Roberta Olesia podręczniku projektanta Typografia książki Michaela Mitchella i Susan Wightmann, dwojga typografów z założonej przez Mitchella w Marlborough, znanej w Anglii oficyny Libanus Press. Dla porównania wygrzebałem z ośrodkowego księgozbioru drugie wydanie podobnego podręcznika Marshalla Lee z 1979 roku. Robert, jak to Robert, natychmiast wyjął smartfon dla sprawdzenia, czy książka Lee jest dostępna. Okazało się, że można kupić trzecie wydanie z 2004 roku. Przez smartfon zamówił, zapłacił i... Bookmaking jest.

Autor Bookmaking harmonijnie połączył zagadnienia techniki wydawniczej, projektowania książek i technologii produkcji. Książka jest uznawana w Stanach za jeden z lepszych podręczników, w którym informacje ogólne i szczegółowe są właściwie wyważone z wygodą dla studentów edytorstwa. Wydanie trzecie, w porównaniu z wcześniejszymi (pierwsze w 1965), jest gruntownie zaktualizowane zgodnie z potrzebami procesów wydawniczych XXI wieku. Układ typograficzny podręcznika zaprojektował autor. Jest bogata bibliografia podzielona według formalnych cech publikacji i zagadnień omawianych w książce oraz drobiazgowy indeks.

Uwagę zwraca wysokiej próby papier dziełowy Frazier cream vellum. Pochodzi z papierni w Madawasce w stanie Maine specjalizującej się w papierach drukowych dobrych gatunków. Miasto leży nad graniczną Saint John River. Madawaska historycznie związana jest z rzeką dostarczającą wodę do młynów papierniczych, którą spławiano kłody drewna, przeważnie z górnych lasów Kanady. Po kanadyjskiej stronie, w Edmundston, zakłady korporacji Twin Rivers (dawniej Fraser Papers) wytwarzają celulozę i pulpę papierniczą. Miazga przesyłana jest przez granicę biegnącym między oboma zakładami rurociągiem wysokiego ciśnienia o długości mili. Madawaska i jej siostrzane większe Edmundston są uważane za jeden organizm gospodarczy.

Andrzej Tomaszewski

[Szelest trzeci]