Colou® mania

Miejsce wydania: Hong Kong, wydawca: Viction:ary, rok wydania: 2009, wymiary: 190×264 mm, stron: 318, oprawa: broszurowa z obwolutą.

Książka przygotowana w pracowni Viction:workshop Ltd. według koncepcji i pod okiem Victora Cheunga. Zawiera zbiór efektownych i doskonale przygotowanych do drukowania przykładów grafiki użytkowej pochodzących od stu pięćdziesięciu projektantów i studiów graficznych z całego globu.

Przewodnim motywem graficznej kolekcji jest umiejętne operowanie farbami drukowymi tzw. kolorów spotowych, czyli innych niż pochodzące z klasycznego zestawu barw farb procesowych CMYK powszechnie stosowanych do drukowania wielobarwnego. Użycie jednej, dwu lub trzech farb nienależących do tradycyjnej triady drukarskiej, przy ograniczonej palecie kolorów lub nietypowych zestawieniach, pozwala uzyskać niezwykłe efekty wizualne. Powstają kompozycje z charakterystyczną dominantą jednej z barw – subtelną lub uderzającą.

W studiach graficznych można przypisać dany zestaw kolorów wybranej serii książek, kampanii reklamowej lub społecznej, wydarzeniu kulturalnemu albo firmowej identyfikacji. Powstają więc trudne do rozwiązania, ale bardzo ciekawe zadania dla artystów grafików i operatorów komputerowego DTP w dziedzinie tzw. sterowania barwą (colour management). Sprawność posługiwania się nietypowymi farbami drukarskimi bierze się zarówno z wiedzy teoretycznej, jak z doświadczenia – prób, błędów i sukcesów.

Wydawcom i autorom książki Colou® mania domena zarządzania barwą jest nieobca. Bogactwo wizualne i treściowe publikacji chińskiego studia graficznego pokazuje strona internetowa victionary.com. Książki przez nich wydawane i projektowane składają się na pokaźną bibliotekę nowoczesnego designu. Adepci biznesingu i marketingu w edytoringu powinni się z nią zapoznać, choćby i bez czytania.

Andrzej Tomaszewski

[Szelest trzeci]