Hildegard Korger

Schrift und Schreiben

Miejsce wydania: Leipzig, wydawca: VEB Fachbuchverlag, rok wydania: 1972, wymiary: 247×275 mm, stron: 264, oprawa: w płótno + obwoluta.

Mistrzyni kaligrafii, profesor w Hochschule für Grafik und Buchkunst w Lipsku, zgodnie z atrybutami swej patronki, św. Hildegardy – osoba światła i uczona. Autorka książki, która przez fachowców zaliczana jest do najbardziej wyczerpujących opracowań, jakie kiedykolwiek napisano na temat liternictwa. Kompendium wiedzy Korger, dedykowane jej nauczycielowi Albertowi Kaprowi, miało kilka wydań, z których szóste było podstawą angielskiej edycji Handbook of Type and Lettering (Lund Humphries, 1992). Książka jest bogato ilustrowana wysokiej jakości materiałem szkoleniowym i artystycznym. Wiele przykładów zostało napisanych i wykreślonych przez samą autorkę. Obok treści związanych z typografią znalazł się temat liternictwa urbanistycznego, dotyczący neonów, pism tynkowanych, napisów na posągach i tablicach z brązu i innych zastosowań.

Gama literniczych działań zawodowych Korger była szeroka. Nauczała, tworzyła artystyczne kaligramy i plakaty, uprawiała typografię, projektowała pisma drukarskie, działała przy urzędzie głównego architekta miasta Lipska zajmując się kwestiami tzw. opisu przestrzeni publicznej: szyldami, informacyjnym oznakowaniem ulic itp. Byli uczniowie wspominają ją jako mentorkę surową, ale o dużym poczuciu humoru i wielkim sercu.

Kilka jej krojów pism dostępnych jest na komputerowych fontach firm ARTypes oraz Ingo Preuss (Daphne, Typoskript AR, Typoskript Pro, Kis Antiqua, Korger Hand).

Urodzona w 1935 roku w czeskim Libercu (Reichenberg), głównym mieście Niemców Sudeckich, nieduża kobieta w dużych okularach, w niebieskim nylonowym płaszczu i skrzypiących butach, umarła w listopadzie 2018 roku.

Andrzej Tomaszewski

[Szelest trzeci]