Korekta na składzie

Czcionka
Czcionka

Bez rozwiązywania składu korekty dokonywać nie wolno. Szpagat należy tak podsunąć, ażeby skład bezpośrednio dotykał krawędzi szufelki, gdyż przy zdejmowaniu szpagatu boki składu mogą łatwo się rozsypać. Przy przesiadywaniu wierszy szufelka ze szpaltą powinna być ustawiona poziomo do krawędzi kaszty, w celu łatwiejszego zbierania wierszy do wierszownika. Kaszta, z której wybiera się czcionki do poprawiania, powinna się znajdować po prawej stronie zecera.

Justunek drobny
Justunek drobny

Korektę składu wykonuje się ostrym sztyletem osadzonym w drewnianym trzonku. Przytrzymując palcami lewej ręki wiersz składu z błędem, prawą wbija się sztylet w skośną część główki czcionki, podnosi się ją ku górze i wyjmuje palcami dużym i wskazującym nie wypuszczając sztyletu. Następnie bierze się właściwą czcionkę, po sprawdzeniu wstawia w miejsce czcionki wyjętej i pobija trzonkiem sztyletu ku dołowi

Obsadniki
Obsadniki

Poprawiony wiersz należy wyrównać do formatu. Przy wymianie czcionki należy odpowiednio zmniejszyć lub zwiększyć odstępy w wierszu w zależności od różnicy grubości między wyjętą i wstawioną czcionką.

Linie
Linie

Przy większej ilości poprawek odskładuje się najpierw właściwe litery i wkłada je między palce lewej ręki. W czasie poprawiania składu czcionki usuwane ze szpalty umieszcza się również między palcami lewej ręki. Po wstawieniu czcionek we właściwe miejsce, należy rozbierać usunięte czcionki od razu do kaszty, a zniszczone wrzucić do przeznaczonej na to skrzynki.

Linie
Linie

Wiersze należy przeskładywać w wierszowniku zamkniętym na właściwy format. W tym celu rozsuwa się szpaltę i prawą ręką bierze się z wiersza jak najwięcej czcionek, lecz tyle aby ich nie rozsypać i przenosi się je do wierszownika wstawiając opuszczone wyrazy lub usuwając wyrazy złożone dwukrotnie aż do wyrównania ostatniego wiersza.