Składanie

Wierszownik należy zamknąć na określony format przy użyciu justunku, dodając ewentualnie przy szerszym formacie w jednym miejscu kawałek cienkiego papieru.

Chwycić we właściwej króbce czcionkę i przenieść do wierszownika.

Czcionki wstawione do wierszownika należy przytrzymywać kciukiem lewej ręki, a w momencie gdy następna wstawiana czcionka dotyka poprzednio ustawionych, palcem tym przesunąć ją na dno wierszownika.

Przy wystawianiu składu z wierszownika na szufelkę palcami wskazującymi obu rąk należy przytrzymać skład po obu końcach nałożonej na niego składaczki, kciukami objąć skład od tej strony, gdzie znajduje się pierwszy złożony wiersz, a środkowymi palcami trochę zgiętymi ku dłoni przytrzymać skład po bokach. Wystawienie składu z wierszownika następuje przez naciśnięcie tekstu palcami wskazującymi i kciukami w kierunku od siebie oraz przez oparcie małych i serdecznych palców obu rąk na wierszowniku, aby się nie podnosił w chwili wyjmowania składu.

Po całkowitym wypełnieniu szufelki i założeniu od góry i od dołu rygi cycerowej należy związać szpaltę szpagatem.

  • Umieścić koniec szpagatu w lewym górnym rogu składu, pozostawiając około 10 centymetrów luzem.
  • Owinąć mocno sznurek wokół formy cztery razy. Każdy kolejny splot umieścić pod poprzednim splotem.
  • Trzymając owinięty sznurek mocno jedną ręką, podnieść luźny koniec drugą ręką i umieść go nad czterema owiniętymi pasmami.
  • Używając kawałka interlinii, przewlec luźny koniec pod czterema owiniętymi pasmami od góry i wyciągnąć od spodu, tak aby storzyć pętelkę.

[wersja 2021-08-31]